راهنمای لاغری با دانه های چیا + طرز مصرف

دانه چیا و لاغری : هر یکصد گرم دانه چیا حاوی ۳۴ گرم فیبر رژیمی است که آنرا برترین منبع متارکم فیبر در دنیای مواد غذایی کرده است. فیبر رژیمی ارتباط تنگاتنگی با لاغری دارد.

راهنمای لاغری با دانه های چیا + طرز مصرف

راهنمای لاغری با دانه های چیا + طرز مصرف

غنی ازفیبر رژیمی

هر یکصد گرم دانه چیا حاوی ۳۴ گرم فیبر رژیمی است که آنرا برترین منبع متارکم فیبر در دنیای مواد غذایی کرده است. فیبر رژیمی ارتباط تنگاتنگی با لاغری دارد. در یک آزمایش بر روی ۲۴۰ بیمار سندرم متابولیک (چاقی، فشارخون وچربی خون بالا و دیابت) دو مدل رژیم غذایی در نظر گرفته شد. گروه اول روزانه ۳۰ گرم فیبر رژیمی دریافت کردند بدون آنکه رژیم غذایشان را تغییر دهند و گروه دوم از رژیم غذایی انجمن قلب آمریکا که حاوی میوه و سبزیجات و کاهش چربی، نمک، شکر و الکل بود پیروی کردند.

گروه اول بعد از یکسال بطور میانگین ۲٫۱ کیلوگرم و گروه دوم ۲٫۷ کیلوگرم از وزن خود را از دست دادند و این نشانگر آن است که فقط با یک راه حل ساده مانند اضافه کردن فیبر رژیمی به الگوی غذایی شما می توانید میزان قابل توجهی از وزن خود بکاهید.

حاوی پروتئین بالا

یکصد گرم از دانه های چیا حاوی ۱۷ گرم پروتیئن است که طبق مطالعات بر روی رژیم های غنی از پروتیئن بیانگر آن است که پروتئین به متابولیسم بدن کمک کرده و باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید. علاوه بر این افزایش مصرف پروتیئن منجربه سیری می شود، به این معنی که افراد غذای کمتری مصرف می کنند.

افزایش مصرف پروتیئن از ۱۵٪ به ۳۰٪ باعث کاهش مصرف روزانه ۴۴۱ کیلوکالری می گردد.

دانه چیا یک منبع غنی از پروتیئن خصوصاً برای افراد گیاه خوار می باشد که معمولاً برای تأمین منبع غذایی با مشکل مواجه هستند.

یک منبع فوق العاده از کلسیم

اغلب مردم لبنیات را بعنوان منبع کلسیم می شناسند در حالیکه غذاهای بسیاری وجود دارند که حاوی این مواد معدنی می باشند. دانه چیا یکی از این منابع است بطوریکه در هر ۱۰۰ گرم ۶۳۱ میلیگرم کلسیم وجود دارد که حدود ۵۰٪ از نیاز روزانه کلسیم یک فرد بالغ را تأمین خواهد کرد.

از کلسیم بعنوان تقویت کننده دندان و استخوان ها یاد می شود که البته نقش مهمی در کاهش وزن نیز ایفا می کند. طبق یک آزمایش گروه اول با رژیم غذایی معمولی روزانه ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیگرم کلسیم، گروه دوم با رژیم غنی از کلسیم روزانه ۸۰۰ میلیگرم کلسیم و گروه سوم با رژیم غنی از لبنیات بین ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیگرم کلسیم دریافت کردند.

هر سه گروه با کاهش وزن کار را به اتمام رساندند چرا که ۵۰۰ کیلوکالری کمتراز نیاز روزانه خود کالری دریافت می کردند، ولی گروه دوم و سوم علاوه بر کاهش وزن بیشتر، چربی های دور شکمی بیشتری نیز از دست دادند.

اضافه کردن دانه چیا به الگوی غذایی

دانه چیا همانند سایر دانه های روغنی و آجیل ها بسیار انطباق پذیر بوده و می توان آنرا براحتی در رژیم های غذایی متفاوت گنجاند. می توان چیا را بعنوان تزیئن روی سالاد و ماست و یا بعنوان مکمل در مواد غذایی پختنی مانند بلغور جودوسر، آش و سوپ و انواع خورش استفاده کرد. دانه چیا را می توانید در انواع صبحانه های جودوسرخود اضافه کرده و میل نمایید، همچنین پودینگ چیا یک گزینه مناسب برای صبحانه می باشد. کاهش روزانه ۳۰۰ الی ۵۰۰ کیلوکالری دریافتی کمک شایانی به لاغری شما خواهد کرد.

طریقه مصرف و طبع دانه چیا

طریقه مصرف دانه چیا : دانه چیا مهمترین منبع به دست آوردن اسید چرب امگا ۳ است، بین ۱۵ تا ۲۰ گرم از دانه چیا می تواند نیاز روزانه شما را کاملاً تأمین کند.

دانه چیا و مضرات مصرف آن

به طور کلی محدودیت خاصی برای میزان مصرف چیا در روز وجود ندارد.

به طور معمول ۲۰ گرم (دو قاشق سوپ خوری) برای دو بار در روز توصیه می شود.

البته ممکن است این مقدار زیاد باشد.

این بستگی دارد به اینکه شما چیا را برای بهبود میزان فیبر بدنتان استفاده می کنید. یا برای اسید چرب امگا ۳ و کلسیم در رژیم غذایی روزانه.

دانه چیا مهمترین منبع به دست آوردن اسید چرب امگا ۳ است، بین ۱۵ تا ۲۰ گرم از دانه چیا می تواند نیاز روزانه شما را کاملاً تأمین کند.

خوشبختانه بسیاری از افراد پس از مصرف چیا، در هضم آن هیچ مشکلی ندارند. بدن آنها با چیا کاملاً سازگار است.

اما ممکن است در بعضی موارد مشکلات گوارشی به وجود بیاید.

این مشکلات بیشتر به این دلیل است که شما فیبر کم مصرف می کنید.

برای همین سازگاری بدن با چیا کمی زمان بر است.

بنابراین شما با مقداری کمتر از ۲۰ گرم خوردن چیا را شروع کنید.

به مرور زمان و عادت کردن سیستم گوارشی شما، مقدار آن را به ۲۰ گرم برسانید.

در برخی مطالعات انجام شده، حتی مصرف ۲۵ گرم چیا در روز نیز توصیه می شود.

اما اگر همچنان از میزان مصرف چیا برای خودتان مطمئن نیستید، با پزشک متخصص این موضوع را چک کنید.

وقتی میزان واقعی را پیدا کردید سعی کنید از آن تبعیت کنید.

به طور تقریبی میزان مصرف چیا در سنین مختلف را می توان اینگونه بیان کرد:

سنین بالای ۱۸ سال، تا ۲۰ گرم در روز را می توانند مصرف کنند.

برای سنین بین ۱۰ تا ۱۸ سال مقداری حدود ۱۰ گرم توصیه می شود.

برای سنین زیر ۱۰ سال تا ۸ گرم می توانند استفاده کنند.

شما به طرق مختلف می توانید چیا را در روز مصرف کنید. به صورت پودینگ چیا، یا شربت.

می توانید آن را در سالاد یا ماست بریزید. می توانید اسموتی چیا درست کنید.

دانه های چیا را می توان به صورت دانه چیا خام و دانه چیا پخته استفاده کرد؛ دانه چیا خام را بر روی ماست، بلغور جو دوسر و یا کوفته ها بپاشید و بخورید.

پودر دانه چیا را در پنکیک، کلوچه، نان و حتی پاستا استفاده کنید.

دانه های چیا را به نسبت ۱:۱۰ در آب خیس کنید، یعنی ۱٫۵ قاشق غذاخوری دانه چیا در یک فنجان آب، بگذارید حدود ۳۰ دقیقه تا دو ساعت بمانند تا خوب لعاب آن ها در بیاید و سپس آن را در آبمیوه ها استفاده کنید.

مخلوط دانه های چیا با آب می توانند به عنوان جایگزین تخم مرغ در رژیم غذایی وگان استفاده شوند.

برای استفاده از آنها به عنوان جایگزین تخم مرغ ۱ قاشق غذاخوری دانه های چیا را با ۳ قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید و بگذارید دقیقه بماند تا لعاب بیندازد و سپس آن را برای تهیه غذا استفاده کنید.

طبع دانه چیا

طبع دانه چیا سرد و تر است.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما
تبلیغات دورانیت

تبلیغات دورانیتتبلیغات دورانیت

تبلیغات دورانیت

... درباره ی دورانیت ...

دورانیت از مجموع دو کلمه دوران Doran + آی تی IT راه اندازی شده است.

... ابر برچسب ها ...

آدرس سایت سکه ثامن آموزش زبان ترکیه ای با آهنگ اس ام اس رسمی تبریک تولد مهر ماه اعدام امیر تتلو امیر تتلو مرتد شد اهانت امیر تتلو به امام حسین ع اهانت امیر تتلو در اینستاگرام به شهدای حادثه اهواز اینستاگرام امیر علی اکبری اینستاگرام ساشا سبحانی اینستاگرام وحید خزایی برنامه مذهبی اندروید بیوگرافی بازیگران تتوی جدید امیر تتلو تحقیق برای درس شناخت هنر گرافیک ترجمه آهنگ ایلیاس ترجمه آهنگ های خواننده ترکیه ای الیاس ترجمه فارسی آهنگ ترکی ایلیاس ترجمه فارسی آهنگ ترکی مورات بز تشییع جنازه عزت الله انتظامی تعداد کشته های حمله تروریستی اهواز تعداد کشته و شهید حادثه تروریستی رژه اهواز توهین امیر تتلو به محرم و امام حسین توهین رسایی به امیر تتلو و واکنش توهین ساشا سبحانی حکم مرتدد و ارتداد امیر تتلو داعش در اهواز دانلود رایگان قالب فروشگاهی فارسی و رسپانسیو درمان مشکل نعوظ مردان با زنجبیل دستگیری وحید خزایی در ترکیه سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری شایعه حمید هیراد شهریور یعنی... طرز تهیه زنجبیل تازه طرز صحیح مصرف تخم کتان عکس امیر تتلو در دریا شنا کردن عکس امیر علی اکبری و همسرش عکس برای پست اینستاگرام محرم عکس تلگرام مهر ماهیم عکس نوشته شب اربعین عکس نوشته های اسم برای محرم عکسنوشته های شعر محرم عکس نوشته گریه آور پاییز 97 عکس های عاشقانه گریه آور پاییز عکس های مراسم تشییع عزت الله انتظامی عکس پروفایل دخترونه مهر ماهی عکس پروفایل گریه آور پاییزی فرهاد زاهدی فر مدیر سکه ثامن قد امیر تتلو ماجرای حمله تروریستی در اهواز محرم 97 مسئولیت حمله تروریستی امروز در اهواز مصرف تخم شربتی در حاملگی مهر ماهی جان تولد مبارک + عکس میلاد پیامبر واقعیت سفر به گذشته در زمان واکنش هنرمندان به ازدواج سمانه پاکدل و هادی کاظمی وحید خزایی تحت تعقیب ولادت حضرت محمد پیام ادبی تسلیت محرم کد تبلیغات متنی برای وبلاگ و سایت

©دورانیت / بازنشر مطالب بلامانع است