آموزش محاسبه درصد با مثال

در دنیای ریاضیات یکی از محاسبات پر کاربردی که وجود دارد، درصد (Percent) میباشد که با علامت % نشان داده میشود. شما موقع حرف زدن ممکن است بارها از واژه درصد استفاده کرده باشید! برای مثال بگویید فلانی صد در صد در کنکور قبول میشود! یعنی این که شما هیچ احتمالی نمیدهید که فلانی در کنکور قبول نشود. خلاصه درصد واژه آشنایی است اما به راستی مفهوم از درصد چیست و چگونه محاسبه میشود؟

آموزش محاسبه درصد با مثال

آموزش حساب کتاب کردن درصد به همراه مثال

آموزش محاسبه درصد با مثال

آموزش محاسبه درصد

درصد یعنی عددی بین ۰ تا ۱۰۰ که میتواند شامل خود ۰ و خود ۱۰۰ نیز باشد! ۰ یعنی هیچ و ۱۰۰ یعنی تمام آن! این به این معنی است که ما کل مقدارها را برحسب عددی از ۰ تا ۱۰۰ محاسبه میکنیم. اجازه دهید با یک مثال جلو برویم.

تبدیل درصد به تعداد

فرض کنید ۱۵ سیب داریم. حالا شخصی می آید و میگوید ۳۰ درصد این سیب ها برای من است! شاید اگر میگفت ۵۰ درصد را میخواهد میتوانستیم به طور ذهنی بگوییم خب ۵۰ نصف ۱۰۰ است! پس نصف ۱۵ هم میشود ۷٫۵ که من باید ۷ سیب به او بدهم و یک سیب را هم از وسط نصف کنم و به او بدهم!

اما حالا که این گونه واضح نیست چگونه باید بفهمیم که ۳۰ درصد برابر با چند سیب خواهد بود؟

جواب: ما میخواهیم بدانیم ۳۰% از ۱۵ چقدر میشود! از فرمول زیر به صورت کلیشه ای استفاده میکنیم تا بعدا به توضیح دقیق تر آن بپردازیم:

Count = (Percent * All) ÷ ۱۰۰
Count: تعداد
Persent: مقدار درصد
All: تعداد کل  مجموعه

حالا در فرض قبل به صورت زیر عمل میکنیم:

Count = (30 * 15) ÷ ۱۰۰ = ۴۵۰ ÷ ۱۰۰ = ۴٫۵

حالا ما باید ۴ سیب + یک سیب نصفه به طرف بدهیم! پس اگر دفعه ی بعد به ما گفت من ۹۰ درصد میخواهم باید به جای ۳۰ عدد ۹۰ را بنویسیم و محاسبه را انجام دهیم.

تبدیل تعداد به درصد

در عنوان قبلی ما یاد گرفتیم که چگونه میشود درصد را به تعداد تبدیل کنیم! اما حالا فرض کنید شخصی از ما به جای این که ۳۰ درصد سیب ها را بخواهد میگوید من ۱۰ تا سیب میخواهم! دوباره همان فرمول بالا را داریم ولی آن را جابه جا میکنیم تا منظم شود. البته در انتهای مقاله خواهیم گفت این فرمول از روی چه چیزی به دست آمده است.

Percent = (Count * 100) ÷ All

پس در این مثال باید به صورت زیر عمل کنیم:

Percent = (10 * 100) ÷ ۱۵ = ۶۶٫۶۶%

ساده کردن مفاهیم بالا

ما دو فرمول برای به دست آوردن درصد و به دست آوردن تعداد گفتیم. البته واضح است که میتوانید از روی این دو فرمول تعداد کل یا همان All را نیز به دست آوردید اما میخواهم بگویم این فرمول ها از روی چه چیزی ساخته شده است؟!
به سادگی میگویم این فرمول ها از روی یک تناوب ساده ساخته شده است و شما کافی است که یک تناوب ساده بکشید! پس بیایید این کار را انجام دهیم!

آموزش محاسبه درصد با مثال

به سادگی میبینید که در هر سمت از تناوبمان مقدارهایی را نوشته ایم.

  • x: تعداد مد نظر
  • all: تمام تعداد موجود
  • %: مقدار درصد از ۱۰۰

ما در این جا میگوییم که % از ۱۰۰ برابر است با چند تا از all

به راحتی با داشتن دو مقدار، مقدار سوم به دست می آید. یعنی فرض کنید اگر بخواهیم x را به دست آوریم کافی است all و % را در هم ضرب کرده و بر ۱۰۰ تقسیم کنیم.
یا اگر بخواهیم % را به دست آوریم کافی است که ۱۰۰ و x را در هم ضرب کرده و بر all تقسیم کنیم.
و بدین صورت برای به دست آوردن all کافی است x و ۱۰۰ را در هم ضرب کرده و بر % تقسیم کنیم.

پس میبینید که با یک تناوب ساده میتوانیم این کار را انجام دهیم و حتی شما میتوانید یک مقدار را به جای بردن بین ۰ تا ۱۰۰، بین ۰ تا ۱ هم ببرید. کافی است به جای ۱۰۰، عدد ۱ (یک) را قرار دهید.

به همین سادگی و به همیت راحتی اینم از درصد البته اگر سختتونه زیاد نگران نباشید منم وضعیت بهتری نداریم!! 😀

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما
تبلیغات دورانیت

تبلیغات دورانیتتبلیغات دورانیت

تبلیغات دورانیت

... درباره ی دورانیت ...

دورانیت از مجموع دو کلمه دوران Doran + آی تی IT راه اندازی شده است.

... ابر برچسب ها ...

آدرس سایت سکه ثامن آموزش زبان ترکیه ای با آهنگ اس ام اس رسمی تبریک تولد مهر ماه اعدام امیر تتلو امیر تتلو مرتد شد اهانت امیر تتلو به امام حسین ع اهانت امیر تتلو در اینستاگرام به شهدای حادثه اهواز اینستاگرام امیر علی اکبری اینستاگرام ساشا سبحانی اینستاگرام وحید خزایی برنامه مذهبی اندروید بیوگرافی بازیگران تتوی جدید امیر تتلو تحقیق برای درس شناخت هنر گرافیک ترجمه آهنگ ایلیاس ترجمه آهنگ های خواننده ترکیه ای الیاس ترجمه فارسی آهنگ ترکی ایلیاس ترجمه فارسی آهنگ ترکی مورات بز تشییع جنازه عزت الله انتظامی تعداد کشته های حمله تروریستی اهواز تعداد کشته و شهید حادثه تروریستی رژه اهواز توهین امیر تتلو به محرم و امام حسین توهین رسایی به امیر تتلو و واکنش توهین ساشا سبحانی حکم مرتدد و ارتداد امیر تتلو داعش در اهواز دانلود رایگان قالب فروشگاهی فارسی و رسپانسیو درمان مشکل نعوظ مردان با زنجبیل دستگیری وحید خزایی در ترکیه سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری شایعه حمید هیراد شهریور یعنی... طرز تهیه زنجبیل تازه طرز صحیح مصرف تخم کتان عکس امیر تتلو در دریا شنا کردن عکس امیر علی اکبری و همسرش عکس برای پست اینستاگرام محرم عکس تلگرام مهر ماهیم عکس نوشته شب اربعین عکس نوشته های اسم برای محرم عکسنوشته های شعر محرم عکس نوشته گریه آور پاییز 97 عکس های عاشقانه گریه آور پاییز عکس های مراسم تشییع عزت الله انتظامی عکس پروفایل دخترونه مهر ماهی عکس پروفایل گریه آور پاییزی فرهاد زاهدی فر مدیر سکه ثامن قد امیر تتلو ماجرای حمله تروریستی در اهواز محرم 97 مسئولیت حمله تروریستی امروز در اهواز مصرف تخم شربتی در حاملگی مهر ماهی جان تولد مبارک + عکس میلاد پیامبر واقعیت سفر به گذشته در زمان واکنش هنرمندان به ازدواج سمانه پاکدل و هادی کاظمی وحید خزایی تحت تعقیب ولادت حضرت محمد پیام ادبی تسلیت محرم کد تبلیغات متنی برای وبلاگ و سایت

©دورانیت / بازنشر مطالب بلامانع است